Miért jó a kovácsoltvas tűzihorganyzása?

Cink rúdA kovácsoltvas, mint minden vas igencsak hajlamos a rozsdásodásra, ha nedvességnek van kitéve. Ezek után nem kérdéses, hogy a jelentős pénzösszegbe kerülő kovácsoltvas szerkezetünket szeretnénk minél tovább megvédeni a rozsdától. Ennek pedig egyetlen módja a megfelelő felületkezelés. Így ami szép az szép is maradhat.

A kovácsoltvas szerkezetek élettartamát legjobban a tűzihorganyozás őrzi meg. Ennek a technológiai eljárásnak lassan már 300 éves múltja van, és az ipari eljárások fejlődése révén már elérhető, megfizethető magánszemélyeknek is. A folyamatban a megfelelően előkészített kovácsoltvas felületre kerül fel a horgany, vagyis közismert nevén a cink. A kovácsoltvas szerkezetet folyékony horganyba mártják. A szerkezet horganyfürdőben tölt egy bizonyos időt ahol magas hőmérsékleten (435-450 ̊̊C fokon) a higany az alapfémmel összeötvöződik és nemcsak egyszerűen a felületére tapad, mint általában a festékek. A kialakuló bevontat vastagságát a fürdőben eltöltött idő befolyásolja. Így erőteljesen korrózió ellenálló felületet kapunk.Tűzihorganyozás - horganyba mártás

A száraz beltereknél a korróziós igénybevétel nagyon kicsi – itt nem is szoktuk ajánlani a tűzihorganyozást. Az olyan beltereknél, ahol sűrűn megjelenik a páralecsapódás meggondolandó a tűzihorganyozás. A kültérre szánt kovácsoltvas szerkezeteknél viszont már elengedhetetlen ez a felületkezelés a hosszútávú állagmegőrzés végett.

Kovácsoltvas kerítés S elemes motívummal

A szabványok szerint tűzihorganyzott felületek élettartama legalább 10 – 20 év de a korróziónak kevésbé kitett felületetnél akár 50 év is lehet. A nagyobb légszennyezettségű nagyvárosokban vagy nyirkos, párás, ipari területeken rövidebb az élettartam, mint a vidéki levegőn.

A horganyzott kovácsoltvas felület ezüstösen csillogó, amely akár maradhat így is, ha egyébként a tér, amelybe kerül lehetővé teszi ezt – gondolok itt a tér megjelenésére, stílusára. De az az általánosabb, hogy a horganyzott felületre még festékréteg kerül – általában fekete, persze lehet más is ízlés szerint. A festés lehet hagyományos kézzel történő festés/mázolás, azonban hatásfokát tekintve a színterezés (porfesték magas hőfokon történő felületre égetése) még ellenállóbb és később korrodáló felületet képez. A horganyzott felületre felvitt festést nevezik duplex rendszernek. A kopottas külsőt adó antikolás a festésre kerül. Mivel a horgany védi a vasat a rozsdától így a felületre rávitt festékrétegek is sokáig bírják.

Ha horganyozva van egy felület, később kezd rozsdásodni. De mégis miért is jó ez? Ha csak festve van és kiüt a rozsda akkor csak többször újrafestem és megspórolom a horganyzás árát. Nézzük meg mi is kell az újrafestéshez:

Rozsdás kerítésElőször is a lepattogott festéket és a rozsdát el kell távolítani. Ha a helyszínen, a szerkezet leszerelése nélkül csináljuk akkor bizonyos részekhez nem tudunk hozzáférni és ott nem lesz megfelelően előkészítve a felület. Ráadásul elég sok piszokkal jár és emberi munkát is igényel, amit meg kell fizetni. Ha elszállíttatjuk, hogy professzionális felületi festést kapjunk, akkor szállítási költség is van a festés díja mellett. Ha ezt a procedúrát többször is végigcsináljuk annyi idő alatt amennyi a horganyzott felület élettartama lenne, akkor bizony sokkal többet fizetünk, mint amennyi a horganyozás lenne.

Persze ez mindenkinek egyéni választása, de mégis ajánlatkéréskor célszerű a horganyozást is belevenni, mint önálló tételt és a felújítási költségek figyelembe vételével dönteni róla.

Forrás: Wikipedia Képek: Saját kép, Milestones B&D

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük