Korlát mintázat: vízszintes, függőleges, vagy egyedi

Kovácsoltvas korlátA kovácsoltvas korlátoknál a legnépszerűbb a függőleges mintázat, azaz függőleges pálcák adják a korlát testét, melyeken valamilyen motívum található. De nemcsak függőleges osztással lehet korlátot készíteni, hanem vízszintes mintázattal vagy éppenséggel egyedi, kacskaringókkal, virágokkal tarkítottal is. Sőt mindezek kombinációjaként is.

1. Függőleges mintázatú korlát

Függőleges mintázatú kovácsoltvas beltéri korlátA függőleges pálcákat egymáshoz kombinálva viszonylag egyszerűbb pálcákat használva is mutatós korlátot kaphatunk. Ráadásul a pálcák ára lényegesen alacsonyabb, mint egy előre gyártott panel motívum.

Ha biztonsági szempontból nézzük a korlátok mintázatát, akkor a függőleges mintázat a legjobb választás.  A függőlegesen elhelyezett pálcák sűrítésével főként a gyerekek leesésének kockázatát lehet csökkenteni, azonban figyelemmel kell lenni, hogy a pálcák ne legyenek túl közel egymáshoz. Hiszen akkor meg a véletlen beszorulás okozhat gondot, ugyanúgy, mint a rácsos kiságyaknál is.

Milyen méreteket kell alkalmazni? A fentiek figyelembevételével a függőleges pálcák osztásköze 120 mm körüli. A magasság pedig – a padló szintjétől mérve – általában 1 méter (magasabb lehet, alacsonyabb nem igazán). Még az osztásköz főként a gyerekek méreteit veszi figyelembe, a magasság a felnőttekét – a magasságot úgy kell kialakítani, hogy a korláton áthajolva vagy annak nekitámaszkodva egy átlagos méretű felnőtt ember át ne forduljon.

A pálcák kiosztásánál nagyon fontos, hogy a korlát teljes hosszában egyenletesen legyenek elosztva a pálcák, hiszen a párhuzamos vonalak nem egyforma távolsága rögtön szemet szúr. Ezért fontos lépés a kivitelező munkája során, hogy a pálca darabszámot és az elosztást jól számolja ki és a megfelelő helyre rögzítse a pálcákat.

2. Vízszintes mintázatú korlát

Vízszintes vonalvezetésű kovácsoltvas beltéri korlátTalán ez a fajta a legkevésbé kedvelt. Talán azért mert kevésbé tűnik biztonságosnak – főként a kisgyermekes családoknak, ahol a határaikat feszegető csemetéknek könnyebben megmászható felületet jelent a vízszintes elosztás.

A méreteit tekintve itt is a függőleges osztású korlátoknál megismert számokat kell alapul venni. Azaz a párhuzamosan elhelyezett vízszintes elemek távolsága is általában 120 mm és a korlát magassága is 1 méter.

A vízszintes korlátok anyagigénye kevesebb, mint a függőleges társaiké, ezáltal az anyagköltség mérsékelhető.

3. Egyedi mintázatú korlátok

Egyedi mintázatú kovácsoltvas beltéri korlát panellelA gépi előregyártott motívumokkal ha nem is gyerekjáték, de azért lényegesen egyszerűbb egyedi kialakítású korlátokat készíteni, mintha minden egyes darab kézzel készülne. Az előre gyártott motívumok által a korlát készítésének munkaigénye csökken, viszont az anyagár jelentősen megnövekedhet.

Biztonsági szempontból a nagy panelekből készült korlátok bizony igencsak háttérbe szorulnak. Az egyes motívumok már önmagukban is elég nagy “lyukat” tartalmaznak, amelyen a kisgyermekek átfordulhatnak. Ráadásul a nagy motívumokat nem is lehet túl sűrűn rakni egymáshoz, hiszen így összenyomnánk a mintázatot. Viszont abba is bele kell gondolni, hogy egy kovácsoltvasból készült korlát hosszú távra készül a gyerekek meg azért csak felnőnek idővel. Ha nem találjuk biztonságosnak ezt a megoldást a gyerekeink miatt, de azért mégiscsak ez tetszik a legjobban, érdemes várni egy pár évet és a probléma megoldódik.

Önnek melyik mintázat tetszik a legjobban?

Képek forrása: Art Sahinler Kovácsoltvas Elemek Webáruháza

 

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük